W dobie politycznej poprawności, wydaje się, że ktoś zawsze mówi nam, co możemy lub nie możemy powiedzieć (i może to być dobre w przypadku Donalda Trumpa) – ale są pewne przypadki, w których jest o wiele więcej niż po prostu grzeczność.

Wejdź do kobiety, która w końcu zaszła w ciążę po straszliwym ataku z niepłodnością, która już czuje się wrażliwa, nerwowa i na krawędzi, by skutecznie poradzić sobie po wszystkim, przez co przeszła. Znam tę kobietę, bo jestem tą kobietą. Po dwóch IUI i trzech cyklach IVF, jestem w końcu w ciąży i mam nadzieję, że uda mi się pokonać dystans. Obecnie jestem w 23 tygodniu ciąży z bliźniętami i nie mogę być bardziej podekscytowany ani pełen nadziei! Ale jest to również delikatne, a czasem przerażające miejsce.

Jedną z rzeczy, których się nauczyłem, jest to, że zajście w ciążę może często wywoływać barwny wachlarz reakcji – nie tylko od rodziny i przyjaciół, ale także od nieznajomych. Powiedzenie właściwej rzeczy może mieć duże znaczenie dla wspierania kobiety w ciąży, na której Ci zależy, więc poniżej znajdziesz przydatny przewodnik na temat zwrotów, których należy unikać:

“Teraz będziesz mogła zajść w ciążę naturalnie, ponieważ twoje ciało po prostu będzie wiedzieć, co robić!” Ten jest biggiem i prawie każdy, kto zaszła w ciążę po niepłodności, usłyszał to. Ale o to chodzi: wiele niepłodnych par nie może sobie wyobrazić – nigdy – bez pomocy technologii wspomaganego rozrodu, ze względu na problemy, od zmniejszonej rezerwy jajników do niepłodności czynnika męskiego. (Lista się ciągnie). A więc fajnie jest marzyć o budowaniu rodziny w staroświecki sposób, zwłaszcza po wydaniu tak dużej ilości pieniędzy i wysiłku na leczenie bezpłodności, dla wielu z nas nie jest to realistyczne..

A ponieważ jesteśmy w temacie, użycie słowa “naturalnie” jest wyzwaniem dla wielu niepłodnych kobiet, które zajdą w ciążę. Oznacza to, że w jakiś sposób nasze dzieci są sztuczne lub w jakiś sposób gorsze od dzieci spontanicznych (tak, to jest PC sposób, aby to powiedzieć).

“Co zamierzasz zrobić z resztkami?” Po przejściu przez proces IVF, niektóre pary są na tyle szczęśliwe, że mogą zamrozić dodatkowe zarodki do wykorzystania w przyszłości. Wielu z nich korzysta z nich, aby nadal budować swoją rodzinę, chociaż szacuje się, że aż 72 procent par jest obecnie niezdecydowanych co do losu ich “śnieżnych”. Wiele czynników bierze pod uwagę czas podejmowania decyzji, koszt, czy zamiast tego oddaje zarodki – ale z pewnością nie jest to decyzja podjęta lekko. Odmienne odnoszenie się do embrionów jako “resztek” może sprawić, że twój przyjaciel poczuje się niespokojny, zwłaszcza gdy stara się skupić na pomyślnym porodzie to niemowlę.

“Więc, teraz skończyłeś [mając dzieci].” Jako przyszła matka z bliźniąt, słyszę to jedno los, zwłaszcza, że ​​niosę chłopca i dziewczynę. A ludzie o dobrych intencjach, którzy to mówią, niekoniecznie są w błędzie – bardzo dobrze mogę to zrobić, i nie planuję więcej kuracji płodności (chociaż chciałabym zbadać adopcję w dalszej kolejności). Teoretycznie moja rodzina jest kompletna … na razie. Ale chciałbym zobaczyć, jaka natura i los przynoszą mi drogę!

To faux pas jest w pewnym stopniu zrozumiałe; w końcu, jeśli jesteście bliskimi przyjaciółmi z osobą, która jest w ciąży, prawdopodobnie widzieliście ją przez niekończące się zaklęcia płaczu i stresujące sesje, podczas gdy ona próbowała wyobrazić sobie i nie życzyłaby sobie tego ponownie. Jednak składanie ogólnych oświadczeń i zakładanie, że znasz czyjeś plany dotyczące budowania rodziny, to właściwie nie nie.

(Jeśli masz wielokrotności): “Czy twins / trojaczki / quady działają w twojej rodzinie?” W wielu przypadkach bardzo dobrze może to być niewinne pytanie zadawane z ciekawości, ale dla odbiorcy często wydaje się subtelnym pytaniem, czy wykonano zabiegi płodności. Ponadto, gdy osoba odpowiada, że ​​nie, nie biegają one w rodzinie, często spotyka się z niezręczną ciszą później lub czuje, że musi iść do przodu i dzielić się faktem, że użyła ART do zajścia w ciążę – a ty nie. Chcę umieścić kogoś na tym stanowisku.

“Czy IVF lubi projektować własne dziecko?” Kilka tygodni temu podczas podróży do Ojai, urzędnik hotelowy zapytał mnie, czy bliźniacy biegają w mojej rodzinie (patrz wyżej!), A kiedy odpowiedziałem, że zrobiłem IVF, on się rozejrzał i zapytał, czy specjalnie wybrałem Bliźnięta. Oto jedna rzecz: zawsze byłem zafascynowany bliźniętami i od dnia, w którym zacząłem terapię płodności, modliłem się za bliźnięta w nadziei na stworzenie insta-rodziny ze względu na moje ograniczone szanse na poczęcie – ale absolutnie nie mogłem mieć kontrolował ten wynik. Z wyjątkiem kilku wybranych, którzy mogą sobie na to pozwolić (mówię do ciebie, Joe Francis i Abbey Wilson), bardzo niewiele par stosuje leczenie bezpłodności wyłącznie w celu posiadania “projektanta” dziecka … lub dzieci!

“Nigdy nie robiłbym IVF – to jak gra w Boga.” W tym samym kierunku, niektórzy ludzie odczuwają potrzebę osądzenia kobiet, które zrobiły IVF, nawet wtedy, gdy pomogły im zrealizować marzenie o zajściu w ciążę i założeniu rodziny. Bądźcie pewni, że jeśli religia była czynnikiem dla danej osoby, prawdopodobnie borykała się bardzo głęboko z decyzją o posunięciu naprzód z IVF i uznała, że ​​nie ma innej opcji. Jedna z kobiet w internetowej grupie wsparcia dla ciąży po niepłodności miała doskonałą odpowiedź na to: “Zawsze mówię:” Bóg dał nam dar nauki i utalentowanych [lekarzy], i jestem bardzo wdzięczny mojemu maluczkiemu. “

Aha, i jeszcze jedno: nigdy, zawsze użyj zwrotu “dziecko w probówce”. To dotyczy tego.

Czy byłeś kiedyś w ciąży po niepłodności? Co byś dodał do listy?