Julia Louis-Dreyfus przekopuje się na śniadanie przy stoliku z niskim kluczem w Santa Monica w Kalifornii i, patrząc na nią, trudno uwierzyć, że to ta sama osoba, która grała beznadziejną, niepewną Elaine Benes na Seinfeld. Jest to obraz pewnej kobiecości, efektowny nawet w luźnym stroju i dżinsach. Byliśmy przygotowani na głupkowate. Charyzmatyczny, pewnie. Ale efektowne? Promienny? Julia Louis-Dreyfus? Ta 49-latka najwyraźniej robi coś bardzo dobrze i, cóż, chcemy tego, co ona ma.

Z pewnością ciężko wypracowany sukces i kariera zbudowana na tym, co kocha, przyczyniają się do blasku Julii: w wieku 21 lat była najmłodszą kobietą, która dołączyła do obsady Saturday Night Live. (“Naprawdę, nie wiedziałem”, odpowiada, kiedy o tym wspominam.) Jej dziewięcioletni Seinfeld Run zasłużył sobie na światową sławę i liczne nominacje do nagrody Emmy. Jej aktualna komedia, CBS Nowe przygody starej Christine, w którym gra rozwiedzioną mamę, dała jej wygraną Emmy, łamiąc tzw.Seinfeld klątwa “, która skazała na porażkę każdy serial z udziałem byłych aktorów.

W przerażającym, zdominowanym przez mężczyzn świecie komediowym, Julia zdołała nie tylko utrzymać własne, ale i swoje ostatni, ubiegły, zeszły – Niewielkie wyczyny, kiedy myślisz o wszystkich Saturday Night Live twarze, które znalazły się w “Gdzie oni teraz są?” pliki. I w przeciwieństwie do wielu komików, którzy wydają się ponury, nawet trochę przygnębiony, osobiście, Julia jest optymistyczna i zabawna. (Na pytanie, co ją śmieszy, odpowiada: “Um … to musiał być pierdnięcie.” Nie jestem intelektualistą. “)

Więc jak ona się tam trzyma – i staje się coraz lepsza? Julia przyznaje, że jej mąż, 24 lata, pisarz Brad Hall, pomaga jej utrzymać pozycję na ziemi. “Liczę na niego”, mówi. Para regularnie bierze swoich dwóch synów, Karola, 12 i Henry’ego, 17 lat, w dalekich przygodach, ale równie cenią sobie przestoje, z którymi dzielą się w domu. Pod wieloma względami jest typową mamą: przybyła kilka minut spóźniona na nasz wywiad, ponieważ zapomniała dać swojemu synowi jego przyzwolenie. Dodajcie do pracy, małżeństwo i rodzinę kilka głębokich, wieloletnich przyjaźni – za dwa dni będzie obchodzić jej urodziny z niektórymi z jej ulubionych kobiet – i macie proste, ale niezbędne składniki życia Julii. Oto kobieta całkowicie swobodna z własnymi wyborami i skąd ją wzięli – i dlaczego by nie była? “Jestem w naprawdę dobrym miejscu”, mówi Julia, błyskając szerokim, ciepłym uśmiechem. “Jestem wdzięczny, że tu jestem.”

Ty i twoja postać, Christine, żonglujecie pełnymi życiem. Czego nauczyłeś się od niej w ciągu ostatnich pięciu sezonów??

Absolutnie niczego! Nauczyłem się czegoś nie do zrobienia. I jak minęły lata w tym programie, Christine rozpadła się na bardziej bałagan niż kiedykolwiek wcześniej. Jest w dużej mierze osobą o dobrych intencjach – z pewnością dotyczy to jej własnego dziecka. Ale pomimo tych dobrych intencji jest głupia.

Cóż, tworzy idealny telewizor.

Z pewnością tak!

Od lat byłeś ważnym członkiem wielu klubów dla chłopców – Saturday Night Live, Seinfeld, i masz dwóch własnych chłopców. W jaki sposób doświadczenie bycia wokół tych wszystkich mężczyzn wpłynęło na twoją pracę?

Jeśli myślisz o płci, wejdzie ci to w drogę, więc do pewnego stopnia musisz ją odłożyć na bok i pchnąć naprzód. Ale często pracowałem z ludźmi i dlatego jestem pewnie bardziej asertywny. Teraz jestem o wiele bardziej pewny siebie niż kiedyś.

aktorka julia louis-dreyfus peeking around a door and looking surprised

Matt Jones

Czy jest coś, czego kobiety mogą nauczyć się od mężczyzn i czego mężczyźni mogą uczyć się od kobiet?

Całkowicie. Mam na myśli, kocham mężczyzn. Podoba mi się bezpośredniość męskiej wrażliwości. I podoba mi się wrażliwość kobiet. Więc, wiesz, to dobra mieszanka. Mam nadzieję, że jest to coś, co mogłem przekazać naszym dzieciom. Oczywiście nie jestem jedynym impersonem tego. Mój mąż też jest wrażliwym facetem. Ale mam delikatność i wrażliwość na innych ludzi, mam nadzieję, że moi chłopcy się uczą. I myślę, że oni są.

Powiedzieliście wcześniej, że czujecie się tak, dopóki nie osiągnęliście lat 40-tych, że poczuliście się wspaniale w swoim ciele i stylu. Co się zmieniło?

Nie wiem Myślę … Cóż, zacząłem pracować z projektantem kostiumów, który był zainteresowany mną w bardziej dopasowanych ubraniach. I nie przywykłem do tego. Byłem nieśmiały. Ponieważ jestem taki niski i mały, nosiłem rzeczy, które były dla mnie zbyt duże, które nie były pochlebne. Dostałem dobrą radę, która pomogła mi znaleźć więcej pewności siebie. Chodzi mi o to, że nie jestem w ogóle kimś nadzwyczajnym i zawsze … Chyba tak chciałam być. Ale teraz jest jak, Tak, jestem kobieciarzem. Mogę to przyjąć, jest fajnie. Zacząłem to posiadać. “Jestem całkowicie kobieca – więc trzymaj to w fajce i zapal ją!”

Kiedy powiedziałbyś, że czujesz się najpiękniejszy??

Kiedy jestem superskinny. [Śmiech] Nie, ale zawsze czuję się dobrze po ćwiczeniach. Biegam, wędruję, pilates. Próbuję to zmienić.

Ty i twój mąż jesteście razem od ponad 20 lat. Co potrzeba, aby związek działał przez długi czas?

Musisz znaleźć odpowiedniego faceta. Jest to podstawowe, ale bardzo ważne. Brad i ja z pewnością mają podobne cele i wrażliwość; jesteśmy na tej samej stronie pod względem tego, jak chcemy wychować nasze dzieci i co chcemy robić. Zawsze próbujemy nowych rzeczy razem – po przygodach to świetny sposób, aby być z partnerem.

Jakie przygody?

Robimy tak wiele. Dużo podróżujemy. Kilka lat temu udaliśmy się na spływ rzeką w Chile. To było niewiarygodnie ekscytujące.

Co najbardziej lubisz w swoim związku?

Najbardziej podoba mi się to, że pod koniec dnia najważniejsza jest [moja relacja] i mogę na tym polegać. Opinia mego męża jest dla mnie ważna. Chcę wiedzieć, o czym on myśli. On jest dla mnie prawdziwym kompasem moralnym na tak wiele sposobów. Nigdy nie interesuje mnie jego punkt widzenia. To jest podstawowa sprawa.

Czy masz ulubioną ostatnią pamięć?

Te ostatnie Święta były naprawdę piękne. Nie mogę powiedzieć, że stało się coś gigantycznego. To było bardzo przytulne. Poszliśmy na duży rodzinny spacer na plażę. Było to jednak spektakularnie spokojne i całkiem nieźle radosny dzień.

aktorka julia louis-dreyfus peeking behind a door and laughing

Matt Jones

Ty i Brad jesteście bardzo zaangażowani w projekty ekologiczne, inne miejsce, w którym łączą się wasze uczucia.

Oboje pracujemy nad tą sprawą od lat. Norman Lear powiedział kiedyś: “Celebrity to coś, co możesz wydać”. Dlatego staram się zwiększać świadomość organizacji oddolnych, takich jak Heal the Bay i Rada ds. Obrony Surowców Naturalnych. Wydaje się, że to słuszne.

Co jest jednym z największych wyzwań, przed jakimi stałeś jako mama?

Zachowaj spokój w obliczu wszystkiego, co postrzegasz jako kryzys.

Jak to robisz??

Nie wiem Nadal próbuję to zrobić. Pozwól mi wrócić do ciebie za 10 lat. Cóż, nie wiem nawet, czy będę wtedy w stanie.

Czy trudno było wychowywać dzieci podczas pracy nad hitem??

Tak, praca z mamą jest zdecydowanie trudna. Wina to dziwka. W każdym razie jest tak bezużyteczny jak emocja. To chmurnieje rzeczy. Nie twierdzę, że ludzie nie powinni czuć się winni, ale dla mnie utrudnia to podejmowanie decyzji. I poczułem się winny. To jeden z powodów, dla których nie nagrałem wielu filmów. Telewizja sieciowa to praca pełnoetatowa, ale można nią zarządzać. Uważam też, że moje dzieci mają dobre artystyczne pragnienia, ciężką pracę i sukces.

Czy to stało się łatwiejsze, gdy się starzeją?

Zdecydowanie. Kiedy robiłem Seinfeld a mój najstarszy syn był niemowlęciem, miałem w domu pokój dziecinny. Pielęgnowałabym go, a potem wybiegłam na plan i zawsze miałam ochotę, Kim ja jestem tutaj?

W serialu Christine ma do czynienia z pewnymi kotkami. Czy kiedykolwiek musiałeś wynegocjować presję rodzicielską??

Nie w takim stopniu, w jakim ma Christine, ale jest w tym element. Wiele lat temu poszłam do szkoły [mojego dziecka] i wpadłam na mamę, która powiedziała: “Och, Julio, nie mogę uwierzyć, że cię widzę.” Już nigdy cię nie zobaczę! ” Byłem już pochłonięty poczuciem winy, ponieważ dużo pracowałem. Ale po prostu uśmiechnąłem się do mojej twarzy i powiedziałem: “Och, naprawdę, myślę, że nie było cię tutaj, kiedy mam.”

Czy coś cię zaskoczyło, że jesteś matką chłopców?

Mam cztery siostry. Poszedłem do szkoły dla dziewcząt. Więc po prostu założyłem, że będę miała dziewczyny. Nawet nie pojawić się dla mnie, że mogę mieć chłopca, nie mówiąc już o dwóch.

Wygląda na to, że nigdy nie zabrakło ci kobiecej firmy.

Och, uwielbiam to. Istnieje pewien sposób, w jaki bycie wokół kobiet jest bardzo kojące. Tak naprawdę, w ciągu kilku dni mam urodziny i zamierzam spotkać się z grupą moich przyjaciółek. Właśnie wychodzimy na kolację, ale uwielbiam to robić z moimi koleżankami. To zabawne.

Czy masz więcej przyjaciół lub przyjaciółek??

Większość czasu spędzam z kobietami. Oczywiście, mam przyjaciół, którzy są mężczyznami. Ale jeśli chodzi o lunch, wędrówki czy coś w tym rodzaju, robię to z jedną z moich przyjaciółek. Jestem też bardzo, bardzo blisko jednej z moich sióstr, która mieszka tutaj. Te kobiety są dla mnie bezpieczną przystanią.

Nie możesz się doczekać swoich urodzin?

Zawsze czekam na moje urodziny, a potem, gdy się zbliża, denerwuję się. Ale tylko dlatego, że chcę zrobić coś istotnego i nigdy nie mogę się zorientować, co to powinno być.

Czy jest coś, co chciałbyś powiedzieć swojemu młodszemu ja?

Cóż, pewnie. Czy nie wszyscy chcielibyśmy móc wziąć to, co wiemy teraz i dać je sobie 10, 15, 20 lat temu? Z drugiej strony, droga dotarcia do miejsca, w którym teraz jesteśmy, jest bajeczna, więc … Domyślam się, że tak naprawdę “Zaufaj swojemu instynktowi”.

Powinniśmy więc zaufać waszym instynktom.

Każdy powinien ufać moim instynktom. To jest moja rada dla wszystkich twoich czytelników.