Bir aile içi istismar kurbanının neye benzediğine dair bir fikriniz varsa, muhtemelen ben değilim. 20’li yaşlarımda, son derece iyi gidiyordum ve çok fazla arkadaş edindim. Güçlü bir kadındım, bir savaşçıydı. Hayır, gerçekten – Dövüş sanatları topluluğunda yer aldım ve bir MMA yarışmacısı olmak için eğitim gördüm. Kasları ile uygun bir kız.

Sonra eski buluşmamla tanıştım..

Dave ile tanıştım dostlar aracılığıyla. Toplantıdan hemen sonra birlikte hareket ettik, çünkü bir oda arkadaşına ihtiyacım vardı ve kalacak bir yere ihtiyacı vardı. Gerçekten çok iyi arkadaş olduk, ama ilişkimiz romantik hale gelmeden çok uzun sürmedi. Sadece tıkladık. Onu benim yaptığım aynı şeyleri seven bu harika insan olarak gördüm..

Başlangıçta çok sevecen. Çok çalışıyordum – fitness ve fitness salonunda iki işim vardı – bu yüzden evin etrafında yardım ederek bazı yüklerimi almayı deneyeceğim. Biz kalmak ve yemek pişirmek için sevdi ve her sabah birlikte kahvaltı yedik (genellikle yulaf ezmesi; biz gerçekten bizim sağlık içine vardı). Kötüye kullanımdan önce rutin sürenin yıllarca sürdüğünü söyleyebilirdim.

Üç hafta sürdü. Ben de orada çalışmış bir erkekle konuşarak eğittiğim bir fitness stüdyosunun önündeydim. Dave benimle buluşmaya geldiğinde ikisini tanıttım ama onu tarif etmek için erkek arkadaşını kullanmadım. Son derece sinirlendi ve adam gittikten sonra beni itti. Onu geri ittim ve yüzüme şaplak attı. Ne dediğini gerçekten hatırlamıyorum ama özür diledi ve gitmesine izin verdim. Ben bir yardımcıyım, insanlara yardım etmeyi severim. Onunla kalmak, onun içindeki iyiyi ortaya çıkaracakmış gibi hissettim. Derinlerde, sanırım tekrar olacağını biliyordum – kişiliğinin bu kontrol edici, mizaç yanını ortaya çıkarmıştı ve bunun sadece gitmeyeceğini biliyordum. Ama sanırım gerçekten kötüye gittiğini görmek istemedim. Onu beğendim. Bu yüzden kendime sadece bir kez olacağını söyledim.

Onunla kalmak onun içinde iyiyi ortaya çıkaracağını hissettim.

Öyle değildi. İstismar tırmandı ve sadece fiziksel değildi. O da duygusal ve zihinseldi. Dave tam olarak nasıl beni değersiz hissettireceğini biliyordu. Korkunç bir döngüdeydik: Beni incitirdi. O zaman özür dile. Ona inanırım. Sırala. Ve sonra tekrar beni incitirdi. Garip, neredeyse tamamen farklı iki insanla uğraştığını hissediyorsun..

Duygusal istismar, sadece görebildiğim şekillerde beni kesti. Ama bana yüzüne ya da kafaya ve sol izlere çarptığında, dövüş sanatları eğitimime bastım. Neye uğradığımı kimseye söylemedim. Kimsenin anlamadığı gibi hissettim. Kendimi her zaman rakiplere karşı savunan bir dövüşçüydüm. Birinin bana zarar vermesine izin verdiğimi nasıl açıklayabilirim? Aşağılanmış ve utanmış hissettim.

İlişkiye altı ay içinde hamile kaldım.

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde, mutlu olmanız gerektiğini biliyorum. Ve en azından annem olmaktan mutlu oldum. Ama Dave gibi biriyle paylaşacağım bir deneyim olduğunu hiç düşünmemiştim. Gerçekten bir kavşaktaydım ve onu terkettim. Ama gitmeme yalvardı ve ona bir şans daha vermeye karar verdim. Büyüyen ailemizi bir arada tutmak istedim..

Ama kötüye devam etti. Ve bir şans birçok kişiye dönüştü.

Bir kez, tartışmaya girdik. Ne hakkında olduğunu hatırlamıyorum bile. İşte hatırladığım şey: Kavganın tırmanmakta olduğunu hissedebiliyordum, bu yüzden ayrılmaya ve yürüyüşe çıkmaya çalıştım. Dave gitmeme izin vermedi. Beni aldı ve vücudumu yere indirdi. Sırtımda ve karnımdan değil, bebeğimin incinmediği için şükrediyorum. Başka bir zaman, 6 ya da 7 aylıkken, Dave ve ben tartışıyorduk ve çok korktum, yatak odamıza girdik ve kapıyı kilitledim. Kapıyı açmıştı ve karnımda bana doğru vurdu. İz bıraktı. Fiziksel olarak kötüye kullandığı veya zihinsel olarak beni aşağı çektiği zamanlar hakkında verebileceğim pek çok başka örnek var – ama o kadar çok var ki, şimdi hepsi bir araya geliyor. Her zaman bebeğim için endişeleniyorum.

görüntü

Getty

Ne düşündüğünü biliyorum: Neden kaldın??

Benim öz saygım paramparça oldu. Ruhum bozuldu. Artık hayatımın hiçbir alanında güçlü hissetmiyorum. Bu noktada Dave benden çok fazla kontrol sahibi oldu. Benim hiçbir arkadaşım olmamı, kendi düşüncemi, hatta bir işimi almamı istemedi. Artık çalışmıyordum çünkü “izinli” değildim. Bir keresinde bir iş teklif etmeyi teklif ettim çünkü maddi olarak gerçekten mücadele ettik, ama Dave öfkelendi ve odaya bir bardak su attı ve kızımı büyütmek için üçüncü bir parti istemekten beni suçladı. Bir daha asla getirmedim. Kız kardeşlerimin benden nefret ettiğini ve beni kıskanıyor olduklarını söyleyerek ailemle ailem arasında bir bölünme yarattı. Gelip ziyaret etmelerini hiç istemedi. Kendimi yalnız hissettim ve Dave’in beni bu duruma sokmasına izin verdiğimi utandırdım. Ama onu terk etmek için kesinlikle çok korktum. Uçucuydu ve neler yapabileceğini bilmiyordum. Beni öldürebileceğinden korktum.

Kızım doğduğunda (sağlıklı, şükür), Dave’in beni incitmenin yeni bir yolu vardı – onun aracılığıyla. Ve yaptı. Korkunç bir şekilde manipülatif oldu ve beni korkunç bir ebeveyn gibi hissettirdi. Bana kötü bir anne olduğumu söylerdi. Bir keresinde bütün kıyafetlerini aldı ve kızımızla birlikte ortadan kayboldu. Beni telefonla aradı ve bana silahı olduğunu söyledi. Onu kendi başıma mı kullanacağını bilmiyordum ve kızımın arabada olduğu gibi onunla böyle bir durumda olduğunu bilerek çaresiz ve korkmuş hissettim. Başka bir zaman, annemi başka bir eyalette ona anlatmadan ziyaret etmeye gittim – bu büyük bir olaydı, çünkü onun izni veya izni olmadan hiçbir şey yapmadım. Geri döndüğümde, ismimizi kiralamamızdan çıkardığımı ve bütün kıyafetlerimi ve eşyalarını verdiğimi keşfettim..

O anda, sevdiğimiz şeyi artık görmedim – bu kötüye kullanıştı. Karar verdiğinizde bir noktaya ulaşmak zorundasınız, artık bu kişinin bana bunu yapmasına izin vermeyeceğim ve oradaydım. Kızım daha sağlıklı bir yaşam tarzını hak etti ve bu değildi. Bu yüzden hayatımı geri kazanmak için kavga etmeye başladım.

Ailem bu noktada neler olup bittiğini biliyordu – ben onlara anlatmadan önce bir şeyin doğru olmadığını anladılar; telefon görüşmesinde, kız kardeşim sesimdeki korkuyu duyabiliyordu. Ailemi bir arada tutmak istediğimi biliyorlardı, ama ilişkimin ne kadar sağlıksız olduğuna dair endişelerini dile getiriyorlardı. İyi niyetli olduklarını biliyorum ama Dave’i kabul etmedikleri için onlara kızardım..

Ben eğitimli bir dövüşçüydüm. Birinin bana zarar vermesine izin verdiğimi nasıl açıklayabilirim?

Neyse ki, sırtlarımı asla üzerlerine çevirmediler, ve onlar benim için olan ilişkiyi görmeye hazır olduğumda benim yanımdaydılar. Annem ve kızımın otellerde kalması için ödeme yapardı, ama eski kaldığım yer nerede kalıyordu ve beni takip edip tehdit ediyordu. “Geri döndüğünde her şeyin yoluna gireceğini düşünmeyin” derdi. Onu gerçekten iyi bırakacağımı inkar ediyordu. Beni sosyal medyada yıkacak ve benim hakkımda dedikodu yapacaktı. İnsanlara evsiz olduğumu ve korkunç bir ebeveyn olduğumu söylerdi..

İleriye ve ondan uzaklaşmak zorunda olduğum her kaynağı kullanmaya başladım. Bir kriz hattını aradım ve birkaç gün boyunca bir yatağın açılmasını bekledikten sonra bir aile içi şiddet barınağında kaldım. Çok müteşekkirim. O sırada bir otelde kalıyordum ve bir gece daha kalmak için yeterli param vardı. Kalmak için güvenli bir yer ve benim için savunan insanlar ile de bir koruma emri aldım. O zaman ilk kez tekrar güvende hissetmeye başladım.

Hiçbir şey bir gecede düzeltildi. Yıllarca kötüye kullanımdan acı çektim, bu yüzden gözaltı sorunları ve duygusal bagaj gibi bir çok şey vardı. Uzun zamandır kimseye güvenmedim ve kenarda yaşadım, Dave’in nerede ortaya çıkabileceği konusunda endişeleniyorum. Velayet ziyaretleri söz konusu olduğunda hala onunla uğraşmak zorundayım, ama asla birbirimizi görmeyiz – mahkeme tarafından atanan denetçiler aracılığıyla iletişim kuruyoruz.

Kızım ve ben güvenli bir mahallede güzel bir daire var. Tekrar çalışıyorum – kişisel antrenör olarak ve spor barda bir sunucu olarak. Suistimal edilen kadınlara, yerel savunma merkezlerinde kendi kendini savunma dersleri vererek gönüllü olarak çalışıyorum. Tekrar güçlü hissediyorum.

Siz veya tanıdığınız biri kötü niyetli bir durumdaysanız, Ulusal Aile İçi Şiddet Hattı hattını 800-799-7233 numaralı telefondan arayın veya web sitesini ziyaret edin..

* Adlar gizlilik için değiştirildi.

Facebook’ta Redbook’u takip et.