Bu günlerde herkes biliyor birisi iş kaybıyla sarsılan, o kişi sizsiniz, kocanız, bir arkadaşınız veya akrabanız. Kitlesel işten çıkarmalar sayesinde, ülkenin işsizlik oranı yükseldi ve bazı uzmanlar bu yıl sonuna kadar yüzde 8,5 hatta yüzde 9’a kadar çıkabileceğini tahmin ediyorlar. Ama şunu bilin: Gitmemeniz halinde ne kadar moral bozucu, stresli, hatta suçluluk duyuyor olursanız olun, irade içinden olsun. Sır, moralinizi artırmadan mali durumunuzu kontrol altına almaya kadar her şeyi kapsayan sağlam bir plana sahip olmaktır. Gördüğünüz gibi, geri dönüşü takip eden planınız, işverenden gelen bu istenmeyen haberleri aldığınız andan itibaren başlar – çünkü yeni bir başlangıç ​​için en iyi temel, olgun ve profesyonel bir sonlanmadır..

Adım 1: ZOR ZAMAN BİR ÇIKIŞ YAPIN.
İşten çıkarılmanız ya da işinizle ilgili bir sorun olup olmadığı söylenince – elbette üzgünsün, hatta kızgınsın. Ama anın sıcağında bir şey söylerseniz, muhtemelen pişman olacaksınız. Bunun yerine, sakin kal ve toplantıyı kısa tut.

2. Adım: KORUYUNUZU KORUYUN.
Bir kimsenin ayrılık (veya fesih) sözleşmesi olarak adlandırılan bir yasal belgeyi imzalamanız istenirse, “Buna bakmak için biraz zamana ihtiyacım var” diyor, bir avukat ve yazar olan Alan L. Sklover’a Kovuldu, küçültüldü ya da işten çıkarıldı: İşvereniniz size nasıl savaşacağınızı bilmenizi istemiyor.İmzalamadan önce kendinize “Neden beni seçtiniz?” Diye sorun. Hamilelik, ırk, cinsiyet, yaş veya engelliliğe dayalı olarak baltalandığınızdan şüpheleniyorsanız, çalışanlar için iş hukuku konusunda uzman bir avukata başvurun..

3. Adım: OKAY, ŞİMDİ Sen canlanabilir.
(Ya da bağır. Ya da gül.) Evdeyken, duygularını açığa çıkar. Olanları kabul ettiyseniz ve kendinizi havaya uçurmanıza izin verirseniz, yeni fırsatları değerlendirmek ve yeni fırsatları değerlendirmek için daha iyi bir akıl çerçevesinde olacaksınız. Ve görüşmeye başladığınızda, yeni patronunuz eski işvereninize karşı öfkeyi görmek istemeyecektir. Ailenizin ve arkadaşlarınızın desteğini alın, böylece kendinizi iyi bir tavırla oraya koyabileceksiniz..

4. Adım: YARDIM İÇİN İŞVERENİNİZE SORUN.
Sizinle çalışmak için şirketin en iyi menfaatleri arasındadır, böylece oradaki zamanınız hakkında başkalarına olumsuz şeyler söylemeyeceksiniz. Şunu sormayı deneyin:

 • Daha sonraki bir fesih tarihi. Sklover, “Eğer işvereninize sürekli bir değer katıyorsanız, o zaman kaldıracı müzakere ediyorsunuz” diye belirtiyor. “Üzerinde çalıştığınız her işi belirtin ve şirketinizin neden ihtiyaç duyduğunu açıklayın. sen işi bitiren kişi olmak. ”
 • işten çıkarma. Pek çok işveren, standart bir iki haftalık kıdem tazminatı ödemektedir, ancak yasalarca gerekli olmamakla birlikte (bu ödemeler bir sendika sözleşmesiyle hak kazanmadıkça veya şirketinizle bu faydayı belirten bir sözleşmeniz varsa). Şirketle (şirkette yılda iki hafta standarttır) zamanınıza göre daha fazla bilgi isteyin, Sklover tavsiyesinde bulunun.
 • Kullanılmayan tatil günleri için tazminat. Aslında, topla her şey eğer varsa, geri ödemeler ve ikramiyeler dahil olmak üzere.
 • Şirketin başka bir yerinde yeni bir iş ya da yarı zamanlı çalışma. “Bir şirket kısa kadrolu olduğunda, işten çıkarılan çalışanlar işverenlerin geçici veya yarı zamanlı olarak işe almak isteyecekleri ilk kişilerdir – bir çeşit kötü kan veya anlaşmazlık olmadığı sürece – bu personeller Bir kariyer koçu ve yazarı olan Julie Jansen, şirketi ve işi tanımak Ne İstediğimi Bilmiyorum, Ama Biliyorum, Bu Değil. Veya deneyiminiz farklı bir bölümde değerli olabilir. Daha düşük bir maaş teklif ediliyor olsanız bile, en azından iş avcılığınız sırasında paranız olacak.
 • İş arama yardımı. Patronunuzdan bir tavsiye mektubu isteyin ve başka şirketlerde tanıdığı kişilere sizin adınıza bazı aramalar yapıp yapmadığını sorun..

  5. Adım: FİNANSAL FREAK-ÇIKIŞI KAÇININ.
  Paranızın kontrolünü ele geçirmenin bazı akıllı yolları:

  • Sayıları ezmek. Önümüzdeki yıl için gerekli masraflarınızın ne olacağını belirleyin – örneğin, yiyecek, ipotek ve araba ödemeleri ve sağlık sigortası (veya COBRA sağlık kapsamınızın maliyeti, eğer işvereniniz için uygunsa, genellikle özel sigortadan daha iyi bir anlaşma). Daha sonra, tüm tahmini gelirinizi (tasarruflarınız, eşinizin kazançları, işsizlik sigortası vb.) Ekleyin. Bu toplamlardaki farkın nereye gittiğini görün ve bunu motivasyon olarak kullanın….
  • Giderleri kısmak. Aracınız, ev sahipleriniz ve hayat sigortası poliçeleriniz için daha ucuz fırsatlar için yeniden alışveriş yapın. Kablo servisinizi kırpın veya ortadan kaldırın. Bulaşık makinenizi maksimuma indirin ve gece ısınızı kısın. Arazi hattınızdan veya cep telefonundan vazgeçme – veya mesajlaşma veya web tarama gibi ekstralar olmadan.
  • Faturalarınızı yönetin. Herhangi bir noktada faturalarınızdan bazılarını ödeyemeyebilirsiniz, arama yapmaya başlayabilirsiniz. önce herhangi bir çek çekersiniz. Birçok yardımcı şirket, işsiz insanlar için özel düzenlemeler yapabilir. Bazı kredi kartı şirketleri, sınırlı bir süre için minimum asgari ödemeleri veya yalnızca faiz ödemelerini yapmanızı sağlayan sıkıntı programlarına sahiptir. İpoteğinizi ödemekte güçlük çekiyorsanız, borç vericinizi arayın ve ipotek değişikliği talebinde bulunun. Örneğin, daha düşük bir faiz oranı ayarlayabilir veya kredinizi geri ödemek zorunda olduğunuz yıl sayısını uzatabilirsiniz. Ayrıca, bazı öğrenci kredileri için, ödemenizi (kredi hala faiz tahakkuk edecek olsa da) üç yıl boyunca erteleyebilirsiniz..
  • Kredi kartlarınızı atın. Acil bir durumda olmadığınız sürece – örneğin, telefon hizmetiniz kesilmek üzere – nakit veya banka kartı ile ödeme yapmak üzeredir. Unutmayın, istikrarlı bir geliriniz yokken kredi kartı borcunu artırmak (ve kendinizi daha da zorlaştırmak) zorlaşır..
  • Kısa süreli bir iş yap. Çalışmasanız bile sevmiyorsunuz. Her kuruş yardımcı olur ve gelecekte sahip olduğunuz işverenlerden bahsetmek zorunda kalmazsınız..

   6. Adım: YENİ FIRSATLARA AÇMAK.
   Sen yaptın mı Gerçekten mi eski işini seviyor musun? Başka bir şey yapabildiğinizi düşünüyorsanız, seçeneklerinizi keşfedin. Raleigh, NC’de bir kariyer koçu olan Fay Krapf’a tavsiyelerde bulunarak, yeteneklerinizin ve ilgi alanlarınızın bir listesini yapın. “Kendinize sorun, ‘Ne tür çalışma ortamları tercih ederim? Seyahat etmeyi severim veya eve yakın mıyım?’ ” diyor. “Daha sonra çok çeşitli istihdam reklamlarını okuyun ve her işte kendinizi hayal edin. Bunun hakkında ne istersiniz – ister istemezsiniz?” Krapf aynı zamanda, iyi olabileceğinizi düşündüğünüz işlere sahip olan arkadaşlarınızı (ya da arkadaşlarının arkadaşlarını), işyerinde ziyaret edip edemeyeceğinizi ve ne yaptığını görüp görmediğinizi sormanızı da öneriyor. Ardından ilgi alanlarınızı ve yeteneklerinizi keşfetmenizi sağlayacak serbest veya yarı zamanlı çalışmaya bakın. Rüyalarınızın işi özel bir derece veya sertifika gerektiriyorsa, okula geri dönmeyi, hatta yarı zamanlı yapmayı düşünün. Bir sömestir sadece bir sınıf daha büyük becerilere ve pazarlanabilirliğe katılabilir.

   Seçeneklerinizi düşündüğünüzde, finans, hizmet endüstrilerindeki (örneğin, perakende, ulaşım ve gıda hizmetleri) işlerin ve üretimin uzun bir süredir kıt kalabileceğini bilin. Ancak Obama yönetiminin eğitim, sağlık ve temiz enerjiye yatırım yapması bekleniyor – bu yüzden bu alanlarda yeni işler açılmaya başlıyor olabilir..

   7. Adım: HER GÜN “İŞ” GİDİN.
   Krapf, bir odanın, oturma odasının köşesinde olsa bile, bir telefon ve bir masa ile kurulmasını söylüyor. Her sabah bir rutini takip edin (kahve, iş için giyin, vb.) Ve saat 9’a kadar masanıza gidin. Ağ telefon görüşmeleri, pazar araştırması, iş ilanlarını kontrol etme ve potansiyelinize cevaplarınızı prova etmek gibi çeşitli aktiviteleri planlayın. görüşme soruları. Ayrıca kısa bir yürüyüş ya da sizi güldüren bir arkadaşınıza telefon görüşmesi gibi gün içinde canlandırıcı molalar düzenleyin. Enerjinizi ve ruhunuzu koruyarak kendinize iyi bakmanız önemlidir, böylece 12 telefon görüşmesi yaptığınızda ve bir tane geri almadığınızda o yenilgiye maruz kalmazsınız..

   Adım 8: NETWORKING HAKKINDA SMART GET.
   Bir sonraki işinizin nereden geleceğini asla bilemezsiniz, bu yüzden bir sonraki kapı komşunuzla veya kuru temizleyicinizle her fırsatta bir ağ kurma fırsatı olarak bakın. Hey, belki senin komşunun, sevdiğin bir şirket için çalışan ve onun numarasını geçecek bir beyni var, böylece beynini alabilirsin.

   İş odaklı bir sosyal ağ sitesi olan LinkedIn (linkedin.com), erişiminizi genişletmenize yardımcı olabilir. Siteye kaydolduğunuzda, profesyonel deneyiminizi, hedeflerinizi ve endüstrinizde sahip olduğunuz tüm özellikleri (örneğin, sivil toplum kuruluşları veya emlak hukuku gibi) belirtin. Bu, sizinle ilgili olarak daha hızlı bilgi edinmek için sizinle iletişim kuran kişilerin daha kolay olmasını sağlar. Ayrıca iş adaylarını arayan şirketlerin sizi daha kolay bulmasına yardımcı olur. Arkadaşlarınızla ve arkadaşlarınızla konuştuğunuzda, onlara LinkedIn’de olup olmadıklarını sorun ve eğer onlarla “bağlantı kurabilirseniz” (yani, onları LinkedIn ağınıza katılmaya davet edin). Kabul ettikleri takdirde, birçok iletişim kişisine erişim kazanırsınız – size daha fazla ağ fırsatları sunar, Krapf’a tavsiyelerde bulunur.

   İş ağınızı genişletmek için Plaxo’yu (plaxo.com) da kullanabilirsiniz. Profilinizi doldurarak, gizlilik tarama işlevini kullanın, böylece iş arkadaşlarınız ilgili bilgileri (çalışmalarınızda ve eğitim geçmişinizde olduğu gibi) görebilir, ancak örneğin dini ve politik görüşlerinizi göremez. Ayrıca “Ne yapıyorsun?” profilinizin bir parçası olarak ifade. Arkadaşlarınıza ve potansiyel işverenlere, “İnternet pazarlamacılığında bir kariyer keşfetme” gibi kısa bir açıklama yaparak hedeflerinizi anlamanıza yardımcı olun. Bebo (bebo.com) ve Facebook (facebook.com) gibi sosyal ağ web sitelerini de unutmayın, bu da arkadaşlarınızın aradığınız şeyleri iş başında tutmanıza yardımcı olabilir..

   Çevrimiçi ağ iletişimi anahtar iken, telefonu da almanız gerekir. Krapf, “Her gün geçmişte çalıştığınız birkaç kişiyi arayın” diyor. “Eski meslektaşlarınızı, tedarikçilerinizi ve satıcılarınızı arayın. Herhangi bir iş olup olmadığını sormayın. Şirketleri için çalışmayı, işin istikrarlı olup olmadığını ve stratejilerinin zor zamanlar için nasıl olduklarını sorun.” Bu şekilde kimseyi oraya sokmuyorsun, ve pozisyonlar açıldığında, onların radarında olacaksın..

   9. Adım: RÖPORTAJ İÇİN HAZIRLIK.
   Cilalı ve kendinden emin bir ses gelene kadar bir ayna önünde sesli olarak sesli röportaj sorularına cevaplar verin. Eğer küçültülmüş olsaydınız, “ekonomik kriz nedeniyle işten atıldım” deyin – sonra görüşmeyi, görüşme yaptığınız işe yönlendirin ve bunun için neden en iyi adaysınız. Ve eğer işten ayrıldınız, çünkü iş performansınız boğulmayacaktı, “İşin gerektirdiği şeyle ilgili farklı beklentilerimiz vardı. Ama bu değerli bir öğrenme fırsatıydı, ve şimdi sizler hakkında bilinçli bir şekilde farkında olmak için bana güvenebilirsiniz. Şirketin ihtiyaçları. Ardından, görüşmeciyi ne yaptığınıza hızlı bir şekilde yeniden odaklayın. kutu ve irade onun için yap, böylece gemiye getirmek istediği kişi sen olacaksın.

   işsizlik

   Pawel Gaul / iStock

   Okuyucunun Hayatta Kalma Kılavuzları: “Çipler Ne Zaman Düştü?”

   “Halkla ilişkiler uzmanı olarak pozisyonumu kaybettiğimde pozitif kalmak için dikkatimi kendime çevirdim. Koşmaya başladım ve daha sağlıklı yemeye başladım, bu süreçte 15 kilo düşürdüm.”

   – Amy Burton, 34 Atlanta

   “İşten çıkarıldıktan sonra, aklımı sakinleştirmeye yardımcı olmak için yerel bir meditasyon merkezine gitmeye başladım. Orada tanıştığım insanları ve meditasyonun zorluklarını gerçekten çok beğendim. Zor zamanların geçeceği fikrine dayanabiliyorum. ve şimdi yaşamak ve mutlu olmak zorundayım. ”

   – Leanna Adams, 29 Decatur, GA

   “İki yıl önce, insan kaynakları insanı işimin ortadan kaldırıldığını anlatırken bana neden bu kadar sakin göründüğümü sordu. Tanrı’nın sorumlu olduğunu ve ‘işimin’ orada yapıldığını hissettim – bir sebep vardı Bu işten çıkarılma için ve şimdi başka bir yere gitmem gerekiyordu. Kısa bir süre için işler arasındaydım ve köşede daha iyi bir şey olduğunu biliyordum. eski 45 millik gidişimin aksine benim evimden sadece 4 mil uzakta! “

   – Samantha Rider-Paccione, 40 Highland, NY

   “2001 yılında kocam işinden çıkarıldı. Gerçek şu ki, işten çıkarmalar tüm aileyi etkiliyor ve olumlu olmamıza yardımcı olmak için, deneyimlerimiz hakkında bir rehber kitap yazdım. İşten Çıkarma Hayatta Kalma Rehberi.Yazma süreci kocam ve bana iş aramalarının zirveleri ve vadileri sırasında odaklanmak için olumlu bir şey verdi. “

   – Nancy Collamer, 51, Old Greenwich, CT