İşte sizin için birkaç kalp durması istatistikleri: Amerikan Kalp Derneği’nin bir bölümü olan Go Red for Women’a göre, ABD’de kardiyovasküler hastalıklar tahminen 44 milyon yetişkin kadını etkiliyor. Her yıl kadınlarda üçte bir ölüme neden oluyor. Her 80 saniyede bir kadın ölür.

NewYork-Presbyterian / Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi’nde Girişimsel Damar Terapisi Merkezi’nde klinik ve eğitim hizmetleri müdürü Nisha Jhalani, “Kalp hastalığı hem erkek hem de kadınların bir numaralı katilidir” diyor. “Erkekler bunu biliyor – erkekler kalp hastalığını bir numaralı katil olarak tanımlıyorlar – ama kadınlar şok edici bir şekilde yapmıyorlar. Fakat kalp hastalığını yılda daha fazla kadın öldürmek gibi tüm kanser, diyabet ve akciğer enfeksiyonları türlerinden daha fazla birleştirirseniz, bu çok alçakgönüllü. “

Herkes kalp krizi belirtilerini biliyor olsa da – göğüste sıkışma, sol kolunuzu ağrıyor – kalp krizi tam olarak size vurmak üzere olduğunu gösteren başka belirtiler var. Jhalani, kadınların hepsi kendi başlarına ya da birlikte bulunabilecekleri bir kalp krizinin en yaygın belirtileridir. Herhangi biriyle karşılaşırsanız, en yakın zamanda en yakın acil servise gidin..

1. Göğsünüz enayi yumruklanmış gibi hissettirir.

Dr. Jhalani, “Kalp krizlerini düşündüğümüzde, ani başlangıçlı, göğüs kafesi şeklinde bir anı olan birisini resmediyoruz” diyor. ST yükselmeli miyokard enfarktüsü olarak bilinen şey, kalbe giden kan kaynağının tıkanmasıyla olur. Jhalani, buna “TV kalp krizi diyoruz” diye ekliyor. “Kalp rüptüründe savunmasız bir plak anlamına gelen akut bir kalp krizi ve şimdi yüzde 100 engellendi.”

Jhalani, bu şiddetli göğüs ağrısının ortaya çıkması durumunda acil servise mümkün olduğu kadar çabuk ulaşması zorunludur, çünkü kalp kası her geçen dakika ölmeye devam eder. Eğer ağrı dağılırsa, bu açıkta olduğunuz anlamına gelmez: Kadınlarda, sıkma hissinin dakikalarca sürmesi, kaybolması ve daha sonra yeniden ortaya çıkması yaygındır..

2. Üst bedeniniz ağrıyor.

Kalp krizi sırasında göğsünüzü hissedebileceğiniz tek yer göğün değil. Jhalani, semptomların sol kolunuz, çene ve hatta sırtınızda da görülebileceğini söylüyor. İnsanlar bu duyumları genellikle yukarıda bahsedilen acı verici, göğsü kavrayan bir andan ziyade olağandışı bir basınç, ağrı veya sıkılık olarak tanımlarlar..

Bu, bu atipik semptomların zaman zaman sübtil olabileceği ve birkaç gün ile birkaç hafta arasında herhangi bir zamanda devam edebileceği anlamına gelir. Dr. Jhalani, esasen kalp krizinin öncü belirtisi olduğunu ve arterlerde giderek artan bir plağın varlığını işaret ettiğini söylüyor. “Bu tıkanıklık henüz kalp krizine neden olmazken, kritik bir noktaya ulaşıyor” diye açıklıyor. Doktorları kötüleşmeden önce ziyaret etmek hayatınızı kurtaran hareket olabilir..

3. Sindirim sisteminiz kapalıdır.

Jhalani, “Kadınlarda, çoğu zaman bulantı ve karın ağrısı gibi belirtiler, bir kalp krizi olduğunu gösteriyor” diyor. Her ne kadar insanlar bir virüs veya asit reflüsü nedeniyle mide rahatsızlığı ile kalp krizi nedeniyle mide rahatsızlıkları yaşadıkları arasındaki farkı sorgulasa da, cevabın, rahatsızlığı nasıl tanımladığınıza bağlı olduğunu söylüyor. “Herkes sadece farklı hissettiklerini ve bir şeylerin kapalı olduğunu bildiklerini söylüyor” diyor. “Hastalarımla bir deyim var: ‘Farklı konular.'”

4. Solunumunuz sığlaşır.

Nefesini yakalayamama – göğüs sıkıntısı olsun ya da olmasın – kadınlarda kalp krizi geçirmenin ortak bir işaretidir. Dr. Jhalani, “Bu, nefes almanın derinliksizliği, yaptığınız herhangi bir şeyle orantısızdır, [artık] sarılmadan adım atmaya devam edemez. Kalbinizle veya akciğerinizle ilgili bir şeyin olduğuna dair bir gösterge, bu yüzden durumun kontrol altına alınma zamanı geldi..

5. Çok terliyorsunuz.

Jhalani, genellikle terli bir insan değilseniz, ısı veya hormonal değişiklikler ile ilgili olmayan aşırı terleme, kardiyovasküler bir bölümün büyük bir belirtisidir. “Bu, özellikle terliyorsanız ya da diğer belirtilerden herhangi birine sahipseniz, dinlendiğinizde veya daha az ve daha az gezi ile doğrudur” diye ekliyor..

Duygularınızı hesaba katmak da önemlidir. Çocuklarınız korkunç ikişer geçiyor mu? Yeni bir işe mi başladın? Jhalani’nin kadınların stres zamanlarında kalp krizi semptomları geçirme olasılığının daha yüksek olduğunu belirttiği gibi, bunlar öz bakım üzerine odaklanmak isteyebileceğiniz zamanlardır..

6. Her zaman yorgunsunuz.

Jhalani, yorgun, hatta bitkin olmak için ne hissettirdiğini biliyorsunuz, ama tıpkı kadınlarda kalp krizi geçiren diğer ince belirtiler gibi, bu tür yorgunluk her zamanki yorgunluk düzeyinizden farklı hissedecektir. Muhtemelen bunaltıcı hissettirecek ve yapabileceğiniz etkinlik miktarında bir azalmaya neden olabilir, diye ekliyor..

Bu işaretin – ve diğer bazılarının – endişe ile ilgili bir semptom olarak yanıltılması yaygındır, ama gerçekten böyle hissetmiyorsanız, konuşun. Dr. Jhalani, “Araştırmalar, kadınlara kalp krizi tanısı konduğunda bile, doktorlar tarafından daha az agresif ilaçlar önerildiğini gösterdi” diyor..

Bu, kendiniz için savunmanızın zorunlu olduğu anlamına gelir. “Evde oturduğunuzda ve semptomlarınızı azaltmaya ne kadar uzun süre kalıyorsanız, kalp kasınıza daha fazla zarar veriyor” diyor. “Kalbinizde bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız, hatırlanması gereken en önemli sayı 9-1-1’dir.” Sonuçta, üzgün olmaktan daha iyidir.