Diyetinize Eklemeniz Gereken 10 Demir Zengin Gıda

görüntü

Getty Images

Ütü seviyenizi yükseltmek, gün boyu daha fazla enerji vermenize yardımcı olabilir. “Demir vücutta oksijeni taşıyan ve vücudunuzun bazı hormonlarının yaratılmasında rol oynayan hemoglobinin yaratılmasına yardımcı olmaktan pek çok bedensel işlevde rol oynar,” diyor Amy Gorin; York City bölgesi. Burada, kadınlar için günde 18 mg demir almak ve erkekler için 8 mg almak için en iyi kaynaklar.

görüntü

Getty Images
Patates

Tatlı patatesleri tercih etme eğilimindeyseniz, düzenli olarak daha sık yemek pişirmek için iyi bir bahane olabilir: Tatlı erkekler patates başına sadece 1.2 mg demir alırken, rus, kırmızı ve beyaz olanlar 3.2 mg’dır. Ama en sağlıklı hamleler için, fırında veya haşlanmış spatula yapışıp, kızarmış patatesleri değil (ama muhtemelen bunu biliyordunuz, değil mi?).

görüntü

Getty Images
Kalamata zeytin

Bir dahaki sefere zeytin balığında Kalamataları seç: Yarım fincanda 1.2 mg demir içerirler. “Onları üzerime atmak ya da salataya ya da karnabahar pizzasına eklemeye bayılıyorum. Demir ek olarak kalp-sağlıklı yağlar sağlıyorlar” diyor Gorin.

görüntü

Getty Images
Badem

Yine bir başka neden de badem, çantanızda, masanızda veya arabanızda harika bir atıştırmalıktır: Bir fincanda 5,3 mg demir bulunur. (Ayrıca, 30 gram protein alırsınız!)

görüntü

Getty Images
ıspanak

Demir dolu sebzeler söz konusu olduğunda, Popeye’nin favorisini yenmek zor: ıspanak. Pişirildiğinde, fincan başına 6.4 mg’dır ve bu sadece 41 kaloriye mal olacaktır..

görüntü

Getty Images
Brokoli

Bu santral sebzelerinden bir kısmı, kızartmalar, salatalar, omletler veya yan yemekler için 4.4 mg demir eklemek için lezzetli bir yoldur..

görüntü

Getty Images
Kara fasulye

Demir alımını istediğinizde, fasülyeye ulaşırsınız. Gorin, “Fasulye, mercimek ve nohut gibi hazır bakliyatları el altında tutmayı seviyorum” diyor. “Bu yiyecekleri iyi kaynaklar olarak düşünemezsiniz, ama onlardır. Aslında, yarım fincan siyah fasulye ya da nohut, 3-ons civanperçesinden daha fazla demir sağlar.”

görüntü

Getty Images
Kabak Çekirdeği

Lezzetli, kullanışlı ve süper taşınabilir, hafif tuzlu kabak çekirdeği de bardağa 2.1 mg demir içerir.

görüntü

Getty Images
Kuru kayısı

Bir bardak kuru kayısı – duyduğunuzda mükemmel bir tatlılık hangry – 3.5 mg demir içerir.

görüntü

Getty Images
Bitter çikolata

Evet, çikolata olduğu Büyük bir demir kaynağı – ama sağlıklı düzeltmelerinizi almak için karanlık çeşitleri yemelisiniz. (% 60’dan fazla kakao içeren barlara bakın, Cleveland Clinic’e tavsiyede bulunun.) 100 gram başına 11.9 mg mineral alabilirsiniz..

görüntü

Getty Images
Kaju fıstığı

Kaju fıstığı sadece kalp atıştırmalık bir atış yapmaz. Aynı zamanda, bardağa 13.4 mg’dan daha fazla madeyle dolu..

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 1 =